W każdym zakątku świata istnieje coś takiego jak tabu. Jest to swego rodzaju cenzura będąca głębokim zakazem kulturowym, a jego złamanie może spowodować spontaniczną i gwałtowną reakcję społeczeństwa, ponieważ może to zostać odebrane jako zamach na strukturę danej kultury, a co za tym idzie również jako zagrożenie dla dalszego istnienia tego społeczeństwa.

Temat tabu przejawia się w różnych dziedzinach życia, od religijnych po medialne.
W dniach 23 i 24 października 2014 w Szczecinie odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod nazwą „Tabu w kinie, telewizji i nowych mediach ", organizowana przez Zakład Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Szczecińskiego i Katedrę Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Celem tej konferencji będzie przedstawienie problemu funkcjonowania zakazów w polskiej i światowej kulturze audiowizualnej. Mimo wielu przemian kulturowych i społecznych tematy tabu nadal znajdują miejsce we wszystkich kulturach i tekstach na całym świecie.
Uczestnicy dyskusji będą się zastanawiać nad tym kiedy media są sprzymierzeńcami tabu a kiedy demaskatorami, oraz nad tym czy tabu jest przejawem kultury, religii i szacunku, czy może jest po prostu sprawą manipulacji i kłamstwa. Na konferencji będzie można również poznać postawę uczestników kultury na temat treści nieobecnych oraz opinie o próbach wprowadzania ich do przekazu medialnego i artystycznego.

Organizatorzy chcą nie tylko będą rozważać na temat obszarów naukowych ale również będą zajmować się takimi zjawiskami jak np. reklama, komiksy czy gry komputerowe
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->