Trwa rekrutacja na wyższe uczelnie. Na wielu kierunkach są jeszcze wolne miejsca. W październiku naukę w Szczecinie rozpocznie kilkanaście tysięcy nowych studentów.

 

Nabór odbywa się za pośrednictwem internetu. 8 i 9 lipca opublikowano listy zakwalifikowanych do drugiego etapu naboru. Komplet dokumentów (świadectwo, zaświadczenia o udziale w konkursach i olimpiadach) trzeba dostarczyć komisjom rekrutacyjnym na wydziałach do 15 (Uniwersytet Szczeciński) lub 16 lipca (Akademia Morska). Ostateczne wyniki rekrutacji będą pod koniec miesiąca. Maturzyści, którzy się nie zakwalifikują, mogą dostarczyć oświadczenie o chęci podjęcia studiów, gdyby zwolniło się miejsce. Albo zmienić kierunek. Wolne miejsca są na wszystkich uczelniach.

Italianistyka? Geografia?

Uniwersytet Szczeciński zachęca do studiowania m.in. fizyki, filologii polskiej i kulturoznawstwa ze specjalnością nauczycielską, teologii, filozofii (specjalność - wiedza o kulturze). Drugi nabór (do 1 sierpnia) ogłoszono na matematykę, biotechnologię, mikrobiologię, geografię, oceanografię, ekonomię na wydziale zarządzania i ekonomiki usług, pedagogikę specjalną, politologię, italianistykę z elementami studiów nad chrześcijaństwem.

Na Akademii Morskiej są miejsca dla zainteresowanych informatyką i transportem (wydział nawigacyjny), mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, logistyką, zarządzaniem i inżynierią produkcji.

- Na wydziale mechanicznym na pewno będzie drugi nabór, ale w porównaniu do ubiegłego roku jest więcej chętnych - mówi Katarzyna Opalińska z biura promocji AM.

W szkole morskiej najwięcej osób (dwie na jedno miejsce) chce studiować geodezję i kartografię oraz nawigację (360 kandydatów na 352 miejsca).

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny martwi się słabnącym zainteresowaniem specjalnościami związanymi z gospodarką morską i rybacką oraz rolnictwem. Wyraźnie wzrasta natomiast (o 20 procent) liczba kandydatów na kierunki techniczne i ekonomiczne. - Najpopularniejsze to architektura i urbanistyka, budownictwo, inżynieria europejska, architektura krajobrazu, biotechnologia, informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, ekonomia, zarządzenie, transport, inżynieria środowiska - wylicza Stanisław Heropolitański, rzecznik uczelni.

Oblężenie filologii angielskiej

Na rok akademicki 2010/11 ZUT może przyjąć ponad 4,5 tysiąca osób na studia stacjonarne pierwszego stopnia i 1,9 tys. na studia drugiego stopnia. Nieco mniej pierwszoroczniaków - około 4 tysiące - będzie na Uniwersytecie Szczecińskim.

- Dokładnych liczb jeszcze nie podam, trwa rekrutacja, weryfikowanie danych podanych przez kandydatów. Wyniki będą 28 lipca - informuje Marika Gołda, rzecznik US. - Największą popularnością cieszy się filologia angielska [tradycyjnie - w ubiegłym roku było czterech kandydatów na jedno miejsce - red.], a także psychologia, pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, turystyka i rekreacja oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Ten kierunek będzie realizowany już w Akademii Sztuki - tłumaczy Gołda.

Powstająca w Szczecinie nowa uczelnia artystyczna przyjmie na pierwszy rok ponad stu studentów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->