„Odkryj na dobre Szczecin” - zachęcają kandydatów na studia mieszkańcy miasta. Namawiają do wspólnego budowania „Floating Garden”. Stolica Pomorza Zachodniego chce być pełnoprawną metropolią z silnym ośrodkiem akademickim i jednocześnie miastem otwartym na "wodę i zieleń”, które stanowią ponad połowę jego powierzchni. Poza stolicą województwa czekają na Ciebie także uczelnie w kilku innych miastach regionu.

Studia w SzczecinieW województwie zachodnipomorskim studiuje blisko 70 tys. osób, z czego około 85% w samym Szczecinie. Około 10 tys. wybrało szkołę wyższą w drugim co do wielkości mieście regionu - Koszalinie, a pozostałe kilka tysięcy w kilku innych mniejszych miejscowościach.

Miasto tysiąca wrażeń - tak najlepiej można opisać Szczecin, architektoniczną perełkę Pomorza, pełną magicznych miejsc i niezwykłych doznań. Spacer po Siedzibie Gryfa jest jak niezapomniana wyprawa w przeszłość, która pozwala poznać fascynującą historię tego miejsca i docenić jego kulturowe zróżnicowanie. Od Starego Miasta z zabytkowym ratuszem, Zamkiem Książąt Pomorskich, katedrą z tarasem widokowym w nowej iglicy, przez secesyjne, eklektyczne kamienice i słynne tarasy Odry - Wały Chrobrego, po szerokie aleje z kunsztowną zielenią i tajemnicze podziemia Szczecina, które zachwycają zwiedzających do dziś. Dodatkowo charakterystyczny gwieździsty układ ulic sprawia, że jest ono często porównywane do Paryża. Trzeba przyznać – polskie „Gwiezdne Miasto” potrafi zadziwić niejednego.

Gdzie studiować w Szczecinie?

Co jeszcze, prócz klimatu miasta z pogranicza kultur niemieckiej i polskiej ma do zaoferowania studencki Szczecin? Na pewno na solidną porcję wiedzy, którą zapewniają koła naukowe, kursy i wyjątkowo szeroki wachlarz proponowanych praktyk i staży, a także nowoczesne i dobrze wyposażone biblioteki, na czele z Książnicą Pomorską. Dodajmy do tego liczne akademiki, o tak wdzięcznych nazwach jak „Bakałarz”, „Belferek” czy „Passat” i otrzymamy pełen obraz „Paryża północy”, miasta, w którym po prostu chce się studiować. Tutejsze uczelnie publiczne rozwijają współpracę pod patronatem władz samorządowych w ramach Akademickiego Szczecina - razem promują markę miasta wśród kandydatów na studia.

Studenckie życie w Szczecinie

Poza tym zachęty dla studentów mają całkiem wymierny kształt. Prezydent Szczecina funduje stypendia naukowe - od 1000 zł do 1400 zł brutto miesięcznie, zależnie od roku studiów. Trzeba być studentem jednej z 79 specjalności pożądanych w regionie. Należą one głównie do inżynierskich i ścisłych obszarów nauki: nauk biologicznych, chemicznych, fizycznych i matematycznych, medycznych, ekonomicznych, przyrodniczych, rolniczych i technicznych. Stypendium dostępne jest również dla studentów 21 specjalizacji z kilku dziedzin sztuki - muzyki, plastyki, teatru, tańca, filmu lub telewizji. Warunkiem wstępnym jest średnia ocen z egzaminów z dwóch semestrów nie niższa niż 4,5 oraz posiadanie szczecińskiego meldunku.

Jeśli podejmiesz studia na innej specjalności poza preferowaną setką - też masz szansę na prezydenckie stypendium. Musisz jednak wtedy prowadzić badania, które da się wykorzystać w praktyce przez lokalne przedsiębiorstwa dla podnoszenia ich konkurencyjności.

Warto także sprawdzać, jakie projekty wspierające studentów z regionu realizuje samorząd Województwa Szczecińskiego. Na studiach artystycznych możesz próbować załapać się na cykliczne stypednium dla młodych twórców. Marszałek organizuje także konkursy dla studentów i absolwentów, np. na pracę licencjacką lub magisterską poświęconą współczesnym problemom regionu Morza Bałtyckiego.

Po studiach możesz liczyć w Szczecinie na pomoc przy otwieraniu własnej firmy. Specjaliści Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego będą Cię wtedy wspierać usługami doradczymi i szkoleniowymi.

Jeśli cenisz sobie uroki mniejszych ośrodków miejskich, to na pewno zainteresuje Cię oferta kształcenia koszalińskich uczelni. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat studiów w Koszalinie (poradnik dla kandydatów)

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->