phoca_thumb_s_zachpom_festiwalNoc Naukowców, piknik ekologiczny, zajęcia w rezerwatach przyrody, wykłady i warsztaty naukowe, to niektóre atrakcje 9. Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Impreza odbędzie się między 19 a 27 września w Szczecinie. W czwartek, 24 września, Festiwal zagości również w Koszalinie. Inicjatorem Festiwalu jest Szczecińskie Towarzystwo Naukowe, a organizują go uczelnie wyższe i placówki naukowe Szczecina i Koszalina. Ma on zaprezentować osiągnięcia naukowców regionu oraz podkreślić znaczenie nauki i jej praktyczne zastosowania.
  
Podczas pierwszego dnia Festiwalu, 19 września, mieszkańcy Szczecina będą mogli lepiej poznać historię swojego miasta. Przygotowano dla nich wycieczki i spacery po mieście, np. "Szczecin miastem historycznych przełomów" czy "Park Kasprowicza i Różanka".
 
Atrakcją drugiego festiwalowego dnia będzie Piknik Ekologiczny "Szczecińskie spotkania z nauką nad Szmaragdowym". W programie znalazły się prelekcje ekologiczne na temat ochrony środowiska, wycieczki przyrodnicze po Puszczy Bukowej i warsztaty pozwalające zbadać Jezioro Szmaragdowe.
 
Kolejna część Festiwalu rozpocznie się w poniedziałek, 21 września o godz. 17.00 dyskusją panelową pt: "Światowy kryzys ekonomiczny - zagrożenia i korzyści - czego nas uczy historia". Do piątku (25 września) w poszczególnych uczelniach i placówkach naukowych na publiczność będą czekały wykłady, zajęcia laboratoryjne, warsztaty oraz pokazy.
 
Na Uniwersytecie Szczecińskim będzie można np. wyizolować DNA z jamy ustnej, podczas pokazów laboratoryjnych poznać świat bezkręgowców i wysłuchać wykładów o samobójstwie ekologicznym Inków, patogenach przenoszonych przez kleszcze, trendach żywieniowych i ich skutkach dla ludności w XXI wieku.
   
"Po wieloletniej przerwie swoje drzwi otwiera Archiwum Państwowe, które zaprasza uczestników festiwalu na projekcję archiwalnych filmów dokumentalnych odnoszących się do Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku" - podkreślają organizatorzy Festiwalu.
  
W czwartek, 24 września, w Festiwalu będą mogli wziąć udział również mieszkańcy Koszalina. Pokazy przygotowane przez Politechnikę Koszalińską pomogą zrozumieć zasady działaniakamery termowizyjnej, robotów, manipulatorów i poznać swoją wrażliwość smakową za pomocą specjalnych testów.
 
Elementem koszalińskiego Festiwalu będzie również dyskusja panelowa poświęcona sposobom nauczania matematyki w świetle nowej matury. Oprócz nauczycieli fizyki i matematyki ze szkół średnich, w spotkaniu wezmą udział prof. Waldemar Pastusiak - z Zakładu Fizyki PK i prof. Zdzisław Hryniewicz z Katedry Matematyki.
 
W piątek, 25 września, rozpocznie się - organizowana w całej Europie - Noc Naukowców. W specjalnie przygotowanym miasteczku akademickim na Placu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego przy al. Piastów 17 na zwiedzających będą czekały m.in. ciekawostki chemiczne (termokurczliwe rurki, superabsorbenty, "znikający styropian"), warsztaty akwarystyczne, symulator lotu, pokazy robotów.
 
Do godziny 22.00 na niektórych wydziałach zachodniopomorskich uczelni, będzie można zobaczyć m.in. wyładowania elektryczne, zimną plazmę, poznać techniki laserowe i światłowodowe, przekonać się jak zobaczyć niewidoczne i druk w trójwymiarze.
 
Na dwa ostatnie dni Festiwalu (26 i 27 września) zaplanowano wyjazdowe zajęcia terenowe m.in. w: Wolińskim Parku Narodowym, Puszczy Wkrzańskiej, rezerwacie Świdwie, Barlineckim Parku Krajobrazowym i Puszczy Goleniowskiej. Ich uczestnicy będą poznawali problemy ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
 
Szczegółowy program IX Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na stronie: www.us.szc.pl/festiwal/?xml=load_page&st=18173
 
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->